Forum FORUM o KOMINKACH Strona Główna FORUM o KOMINKACH
o kominkach, produktach i doświadczeniach
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

no właśnie - które?
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM o KOMINKACH Strona Główna -> Co lepsze, kominek żeliwny czy stalowy z szamotem.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Artt
Gość






PostWysłany: Sob 21:21, 06 Paź 2007    Temat postu: no właśnie - które?

no właśnie - które lepiej trzymają ciepło, są trwalsze itd.?
będę bardzo wdzięczny za odpowiedź ponieważ zależy mi na wkładzie z boczną szybką, a żeliwne są takie tylko Blanzek'a - niezbyt ładne...
Powrót do góry
Jacek
Gość






PostWysłany: Nie 20:41, 07 Paź 2007    Temat postu:

Nie wiem które są trwalsze, ale żeliwne wydają się "bezobsługowe" w tym sensie, że nie ma problemów z szamotem, który w stalowych wkładach z czasem może się kruszyć i trzeba go wymieniać (np. po kilku latach).
Powrót do góry
Koliber
Gość






PostWysłany: Nie 20:49, 07 Paź 2007    Temat postu:

Po pierwsze wkłady z boczną szybą wiecej ciepła będą wypromieniowywały do pomieszczenie gdzie stoi kominek, a to z uwagi na wielkość powierzchni przeszklonej. Jeśli kominek ma być "maszyną do grzania w domu" to skup się raczej na wkładach z prostą szybą. Jeśli natomiast priorytetem jest estetyka wykonania to jak najbardziej stalowy z boczną szybą i to otwieraną go góry, będzie w sam raz Smile
Powrót do góry
Artt
Gość






PostWysłany: Pon 10:41, 08 Paź 2007    Temat postu:

Dzięki!
A jeśli z prostą szybą to jaki? Jak często może zużywać się taki szamot - co 2 lata czy raczej co 5?
Powrót do góry
Jacek
Gość






PostWysłany: Pon 12:21, 08 Paź 2007    Temat postu:

Podejrzewam, że szamot może być do wymiany po ponad 5 latach, ale to zależy jak palisz.
Najlepsze maszyny do grzania z prostą szybą to moim zdaniem Tarnavy, bo mają grube żeliwo w monolitycznym odlewie. Nie wszyscy je cenią, bo nie mają zbyt subtelnych ksztatów.
Dla odmiany subtelne kształty i dopracowane do perfekcji lekko chodzące mechanizmy zamykania podnoszonych drzwiczek ma Spartherm. Tylko, że taką perfekcję trzeba sporo zapłacić.

Możesz w końcu zdecydowac się na kompromis - prosta szybka i subtelne kształty stalowego pieca. Jeśli bierzesz taki warian pod uwagę to pomyśl o Sparthermie (jeśli mają bć podnoszone drzwi) lub o Hajduku jeśłi drzwi mająbyć otwierane na bok. Modeli obu firm jest całe multum Smile
Powrót do góry
Artt
Gość






PostWysłany: Pon 15:59, 08 Paź 2007    Temat postu:

Dzięki! chyba sobie już poukładałem to wszystko w głowie
Powrót do góry
Koliber
Gość






PostWysłany: Pon 16:57, 08 Paź 2007    Temat postu:

Pochwal się nam jak już coś sobie wybierzesz Very Happy
Powrót do góry
Artt
Gość






PostWysłany: Wto 20:52, 18 Gru 2007    Temat postu:

No to wybrałem: stalowego Hajduka Volcano - z boczną szybką i podnoszonymi do góry drzwiczkami. Prezentuje się wybornie - nie do odróżnienia od Spartherma. Co do jakości - to jeszcze się okaże Wink
Kominek zamontowany - na razie działa bez zarzutów - dobrze grzeje, nie ma zbyt mocnego ciągu, jest szczelny. Tylko ma większą powierzchnię szyb do czyszczenia :/
Powrót do góry
Darek
Gość






PostWysłany: Śro 2:12, 16 Sty 2008    Temat postu:

Witam! Mam Spartherma Prismo z podnoszoną szybą jakieś trzy lata. Moja opinia to jeden wielki szmelc, nigdy nie przypuszczałem że kominek może być tak awaryjny w dodatku firmy, która miała być wzorem jakości. Na pewno nigdy nie kupię już wyrobów tego producenta. Wysłałem nawet list do przedstawiciela w Polsce i nikt nie raczył odpowiedzieć. W ciągu tak krótkiego czasu użytkowania miałem kilka awarii. Wymiana szyby-gwarancja, już nie palę bo nie mam szyby. Minęło jakieś dwa miesiące - znowu wymiana szyby - wada ramy w której była osadzona (tak stwierdzono drugim razem), powstawały naprężenia i szyba pękała w tym samym miejscu. Wymiana gwarancyjna, fajnie, ponad dwa miesiące nie mogłem palić w super kominku, bo szyba pojechała do producenta. W ubiegłym roku musiałem zakupić i wymienić komplet łożysk do prowadnic szyby. Pomysł był taki, że było zbyt mokre drewno, a więc znowu dostałem lekcję i dowiedziałem się o tym jak suche musi być drewno abym mógł palić w takim "super kominku", który przecież nie należy do najtańszych. A w pierwszych dniach 2008 roku, popękał ruszt żeliwny. Jeżeli chodzi o szamot to mam jeszcze stary, który trochę popękał chyba po pierwszym sezonie ale się trzyma i go nie wymieniam. Pozdrawiam!
Powrót do góry
Waldek
Gość






PostWysłany: Czw 10:50, 17 Sty 2008    Temat postu:

Darek napisał:
Jeżeli chodzi o szamot to mam jeszcze stary, który trochę popękał chyba po pierwszym sezonie ale się trzyma i go nie wymieniam. Pozdrawiam!


Poękany szamot nie preszkadza w paleniu i niczym to nie grozi. Gdy szamot się wykruszy, to wówczas w trosce o stalową konstrukcję należy wymienić skruszony bloczek.
Powrót do góry
xycho
Administrator



Dołączył: 08 Sie 2007
Posty: 45
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Sob 12:33, 26 Sty 2008    Temat postu:

Jacek napisał:
Nie wiem które są trwalsze, ale żeliwne wydają się "bezobsługowe" w tym sensie, że nie ma problemów z szamotem, który w stalowych wkładach z czasem może się kruszyć i trzeba go wymieniać (np. po kilku latach).


W żeliwnych wkładach mogą za to pękać elementy żeliwne, a szamot przy wymianie jest tańszy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kopista34
Gość






PostWysłany: Nie 1:53, 03 Lut 2008    Temat postu:

Jacek napisał:
Nie wiem które są trwalsze, ale żeliwne wydają się "bezobsługowe" w tym sensie, że nie ma problemów z szamotem, który w stalowych wkładach z czasem może się kruszyć i trzeba go wymieniać (np. po kilku latach).


Jeśli ukruszy się szamot to go wymieniasz na nowy i sprawa załatwiona. Szamot jest tani, więc jeśli masz duże obawy co będzie za 15-25 lat, to kup już teraz razem z wkładem 3-4 komplety szzamotów i do końca życia masz luz.

Jeśli natomiast przegrzejesz wkład żeliwny i żeliwny element pęknie to oczywiście też możesz go wymienić, tylko że żeliwo jest drogie i za jeden element zapłacisz tyle co za cały komplet szamotów.

Mój wniosek jest taki: Tańszy produkt - wkład żeliwny, może okazać się droższy w eksploatacji.
Powrót do góry
filou69
Gość






PostWysłany: Pon 16:16, 17 Mar 2008    Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

własnie jestem w trakcie kupna kominka firmy hark ,co możecie powiedzieć na tą firmę,wybrałem stalowy z szamotem z boczna szba, oczywiscie gwarancja na 5lat
Powrót do góry
Eryk
Gość






PostWysłany: Pon 20:29, 17 Mar 2008    Temat postu:

Harki są dobre, ani lepsze, ani gorsze od Hajduków, czy Sparków. Za to moim zdaniem lepsze od Arysto i gorsze od Sparthermów Smile
Powrót do góry
fiolu69
Gość






PostWysłany: Śro 9:34, 19 Mar 2008    Temat postu:

Własnie nikt o harka nie pisze na forum ale mają wyglądowo ładne,słyszałem że Spartermy są dobre ,ostatnio widziałem Dovre panorame 32cale ,zaie..... ,cena na takiego kolosa 5180zł.Wolał bym stalowy wyłozony szamotem.Jakiej marki (dobrej) do 4000zł,co mozecie polecić
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM o KOMINKACH Strona Główna -> Co lepsze, kominek żeliwny czy stalowy z szamotem. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin