Forum FORUM o KOMINKACH Strona Główna FORUM o KOMINKACH
o kominkach, produktach i doświadczeniach
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kominek z płaszczem wodnym i piec C.O gazowy
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM o KOMINKACH Strona Główna -> Kominek z płaszczem wodnym - plusy i minusy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Nie 2:03, 30 Gru 2007    Temat postu: Kominek z płaszczem wodnym i piec C.O gazowy

Dobry wieczór.
Od pewnego czasu nosze się z zamiarem zainstalowana w swoim mieszkaniu kominka z płaszczem wodnym który tylko ogrzewałby mieszkanie a piec gazowy wodę oraz jeśli w kominku przygaśnie płomień w razie potrzeby ogrzewałby także mieszkanie. Mam już w mieszkaniu wykonaną instalacje C.O. z rurek plastikowych, PCV. I teraz moje pytanie jest następujące czy jest możliwość podłączenia pod taką instalacje kominka, czy te rurki nie będą się topiły. Nie chodzi mi tutaj o bezpośrednie podłączanie rurki PCV do pieca.
Powrót do góry
Kajetan
Gość






PostWysłany: Śro 17:55, 02 Sty 2008    Temat postu:

Rurki MUSZĄ BYĆ miedziane, bo inaczej się stopią.
Powrót do góry
Kajetan
Gość






PostWysłany: Śro 17:59, 02 Sty 2008    Temat postu:

Kajetan napisał:
Rurki MUSZĄ BYĆ miedziane, bo inaczej się stopią.


Cały układ otwarty musi być z miedzi, a więc z pieca do wymiennika i naczynia zbiorczego.
Powrót do góry
Kargul
Gość






PostWysłany: Sob 18:27, 19 Sty 2008    Temat postu:

jaras słuchaj jak jeszce tego nie zainstalowałeś to daj se spokój bo to wszysko jedna wielka lipa kominek to ma byc kominek a nie syf w chałupie przeczytaj muj wpis pod hasłem czystej szyby pozdrawiam
Powrót do góry
maciej76
Gość






PostWysłany: Czw 13:24, 31 Gru 2009    Temat postu: mój kominek i kociło gazowy

witam, użytkuje taki układ od czerwca 2008, kominek z płaszczem wodnym NEPTUN firmy UNICO 22Kw+kocioł kondensacyjny 24kw tremocondens TERMET, dom 160 m2 przy czym poddasze (80m2) jest nieocieplane (nad parterem jest tylko strop z 30mm styropianu) koszty ogrzewania i ciepłej wody za sezon 2008/2009 ( od czerwca 2008 do lipca 2009 ) około 3500 PLN łącznie zużyłem około 10m3 drewna + 1300 l. gazu LPG. (za gaz w 2007 roku płaciłem po 1,3 brutto w promocji orlengazu a drewno po okoo 120 PLN za metr przestrzenny). Kocioł z kominkiem zasilają podłogówkę (65 m2) z osobnym układem mieszającym oraz 5 grzejników. Układ nie ma żadnego zbiornika buforowego osobiscie uważam, że jest on w tym układzie całkowicie zbędny. Ciepłą wodę podgrzewa głównie kocioł, zbiornik 120 l w zupełności wystarcza dla 4 osób, nigdy nie było sytuacji by kapiąc się jedna osoba po drugie zabrakło ciepłej wody. Kominek podgrzewa zasobnik gdy temperatura na płaszczu przekroczy 75 stopni. To tyle opisu a wady, no cóż kominki nie są dla wszystkich jeżeli ktos jest osobą wygodną kominek nie jest dla niego. Drewno trzeba zamówić, potem ułożyć, zimą systematycznie donosić do domu no i utrzymanie porządku przy kominku wymaga 5-10 min dziennie, za to efekt w zimowy wieczór jest bezcenny.
Wybór padł na kominek z płaszczem ze względu na brak konieczności wykonywania dodatkowych przewodów rozprowadzających powietrze, nie ma problemu z kurzem i brudem przy kratkach a instalację c.o i tak robi się w każdym domu. Wpięcie kominka do układu c.o. nie jest obecnie żadnym problemem. Przestrzegam tylko przed zakupem sterowników z automatycznym sterowaniem przepustnicy dolotu powietrza, po ponad roku uważam, że jest to zbędny wydatek a przepustnica i tak po rozgrzaniu kominka zostaje zamknięta i przy umiejętnym dorzucaniu drewna nie otwiera sie do momentu aż drewno wypali sią całkowicie. Jeżeli już temperatura zaczyna spadać to jeżeli nie dorzucimy drewna otwarcie automatyczne przepustnicy powoduje szybsze wychłodzenie kominka. Ja po rozpaleniu i rozgrzaniu ręcznie zamykam dolny szyber i juz go nie otwieram. Tyle powietrza co potrzebuje kominek do pracy bierze przez niewielkie uchylenie (około 1-2 cm) regulacji przy szufladzie. Cała kotłownia z instalacją i kominkiem i jego obudową kosztowała mnie około 25 tys. PLN. przy czym wkład kominkowy 5 tys. kocioł 6,5 tys., układ mieszający z pompą do podłogówki 1,5 tys., zbiornik cwo 2,2 tys., wymiennik wraz z pompami 1 tys. (składałem go sam z wykorzystaniem najtańszych pomp i wymiennika z allegro za 350 PLN), sterownik kominka 500 PLN, raszta to rury do podłogówki PURMO, grzejniki, zawory i inne drobne. Cały układ jest na rurach pex z złączkami skręcanymi. Ponieważ sam wykonywałem całą instalację wszystkie skręcane złączki umieszczałem tak by był do nich w razie potrzeby dostęp - czyli w szafkach podtynkowych. Jedyne czego żałuję to tego, że nie zrobiłem podłogówki w całym domu, przy ogrzewaniu domu kominkiem z płaszczem wodnym po rozgrzaniu podłogi ciepło jest utrzymywane bardzo długo. Obecnie nawet przy mrozach do -10 stopni po powrocie z pracy temperatura w domu wynosi około 21stopni, rozpalam wówczas kominek i pale w nim około 6 godzin to wystarcza na kolejny cały dzień. Niestety w pomieszczeniach gdzie nie ma podłogówki temperatura wydaje się zdecydowanie niższa mimo, że różnica wynosi około 1,5 stopnia. to chyba ze względu na zimną podłogę. Obecnie od 15 września kocioł załączył się może 10 razy i to tylko dlatego, że nie rozpaliłem w kominku. To tyle moich uwag pozdrawiam i życzę szczęśliwego nowego roku 2010. Maciej76.
Powrót do góry
Violetta
Gość






PostWysłany: Pią 22:36, 17 Wrz 2010    Temat postu: Kominek z plaszczem wodnych

Hallo Panie Maciej 76. Jak moge z Panem nawiazac Kontakt. Mam tez takie ogrzewanie jak Pan i potrzebuje Pana rady! Dziekuje! Violetta
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: Nie 17:11, 05 Gru 2010    Temat postu:

Warto dodać, że w polskich warunkach najlepiej połączyć kolektor, kominek i kocioł gazowy – to daje wygodę i potężnie redukuje koszty ogrzewania. Nawet kiedyś widziałem schemat takiej instalacji na stronie
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: Pią 14:39, 01 Kwi 2011    Temat postu:

Ja też zastanawiam się nad kupnem turbokominka, bo zależy mi, żeby oprócz ciepła i efektownego wyglądu dawał także korzyści w postaci ciepłej wody. Makroterm ma duży wybór tego typu kominków.
Czy ktoś może ma taki w domu i mógłby podzielic się swoimi doświadczeniami??? Z góry dzieki!


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Pią 14:40, 01 Kwi 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: Pią 15:50, 01 Kwi 2011    Temat postu:

Każdy kominek z płaszczem możesz wykorzystac do grzania ciepłej wody i do centralnego, nie musi to być turbokominek. Rozumiem, że działasz na tym forum, na zlecenie producenta turbokomków Smile
Powrót do góry
Maciej76
Gość






PostWysłany: Wto 15:29, 23 Sie 2011    Temat postu:

Witam ponownie po ponad dwóch latach,

W razie potrzeby chętnie podziele się swoim doswiadczeniem w uzytkowaniu kominka z płaszczem wodnym. Obecnie jestem po 3 sezonach, może wydac się to niektórym dziwne ale nadal jestem zadowlony. Nie mam żadnych problemów w użytkowaniu i oprócz donoszenia drewna trudno mi znaleźć jakieś wady.

Pozdrawiam
maciej 76
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Walker
Gość






PostWysłany: Pon 0:44, 26 Wrz 2011    Temat postu:

Czesc Maciej76,

Zainteresowala mnie czesc Twojej poprzedniej wypowiedzi, gdzie piszesz, ze nie potrzebujesz zbiornika buforowego. Czy to oznacza, ze zasobnik jest w stanie pobrac caly nadmiar ciepla z kominka?

Pytam, poniewaz jestem w trakcie projektowania wlasnej instalacji C.O z piecem gazowym, kominkiem i podlogowka w calym domu (135mkw).

Bede wdzieczny z odpowiedz i wskazowki.

Pozdr,

Walker
Powrót do góry
Ekspert PCPM
Gość






PostWysłany: Pią 13:41, 02 Gru 2011    Temat postu:

Rury z tworzywa sztucznego mogą wytrzymać maksymalną temperaturę do 95 stopnii. Bezpieczniejszym wyjściem jest wykonanie takiej instalacji z miedzi, która jest odporna na podwyższone temperatury.
Powrót do góry
maciej76
Gość






PostWysłany: Czw 10:49, 15 Gru 2011    Temat postu: kominek z płaszem i kocioł na lpg

zbionik buforowy wydaje mi się zbyteczny. 80 m2 podłogówki i 7 grzejniów o mocy około 8 kw odbiera ciepło na tyle skutecznie, ze nie ma czego buforować. jezeli w domu jest wystarczajaco ciepło po prostu nie dorzucam drewna.
Temperatura na płaszczu bardzo rzadko przekracza 80 stopni w zasadzie wystepuje tylko gdy grzeje się woda w zasobniku. przy czym za wymiennikiem jest to około 65-70 st.Według mnie na własciwej instalacji c.o. temperatura nigdy nie osiągnie takiej samej wysokości jak na płaszczu kominka. No przynajmniej u mnie zazwyczaj jest niższa o około 10 st.
Co do rur - instalacja kominka koniecznie w miedzi, instalację przy pompach wymiennika i samym kotle równiez mam w miedzi ale same rozejscia na poszczególne rozdzielacze mam w pexach.
Powrót do góry
Cieplik
Gość






PostWysłany: Wto 20:34, 17 Sty 2012    Temat postu:

Kajetan napisał:
Kajetan napisał:
Rurki MUSZĄ BYĆ miedziane, bo inaczej się stopią.


Cały układ otwarty musi być z miedzi, a więc z pieca do wymiennika i naczynia zbiorczego.

Tyś się chyba Kajetanie trochę szaleju najadł... Jak chcesz, to możesz stosować rury nawet ze złota ale ani ja, ani nikt inny NIE MUSI! Jest sporo systemów rurowych odpornych na temp. do 100 st.C
Powrót do góry
xycho
Administrator



Dołączył: 08 Sie 2007
Posty: 45
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Pon 17:02, 23 Sty 2012    Temat postu:

Cieplik napisał:

Tyś się chyba Kajetanie trochę szaleju najadł... Jak chcesz, to możesz stosować rury nawet ze złota ale ani ja, ani nikt inny NIE MUSI! Jest sporo systemów rurowych odpornych na temp. do 100 st.C


Kajetan nie gada głupio. Chodzi o to że jak będziesz miał awarię i np. w układzie nie będzie dość wody, to ci się te rurki stopią.
Podobnie rzecz się ma z izolowaniem zabudowy kominkowej - po co izolacja skoro całe ciepło odbiera woda i mało ogrzewa się powietrze w zabudowie.... No właśnie po to, że jak podczas awarii 300stopni rozgrzeje Ci obudowę bez izolacji to się ona rozsypie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM o KOMINKACH Strona Główna -> Kominek z płaszczem wodnym - plusy i minusy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin