Forum FORUM o KOMINKACH Strona Główna FORUM o KOMINKACH
o kominkach, produktach i doświadczeniach
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

sys. grzania z kominkiem z płaszczem wodnym firmy Spartherm

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM o KOMINKACH Strona Główna -> Kominek z płaszczem wodnym - plusy i minusy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Arkadiusz
Gość






PostWysłany: Nie 20:28, 12 Paź 2014    Temat postu: sys. grzania z kominkiem z płaszczem wodnym firmy Spartherm

Witam Wszystkich,

Na wstępie mały opis:
- Dom jednorodzinny 205m2 2-u piętrowy.
- kominek z płaszczem wodnym (24kW) i piec gazowy(24kW)
- piętro: kaloryfery + dodatkowo w łazience na piętrze podłogówka
- parter: podłogówka, grzejniki naścienne, 3 grzejniki kanałowe podłogowe i kaloryfer w garażu (67m2)
Dom 1 warstwowy : Ytong Energio 48cm (U = 0,19 W/m2K)

Ubiegne co niektórych i z góry mowie że zdaje sobie sprawę że zdublowałem moce (24kW) i zrobiłem to z pełna premedytacją. Oczywiście jeśli chodzi o kominek z płaszczem wodnym zakres to (20-24kW). Decyzja przemyślana i podyktowana pewnymi uwarunkowaniami.

Elementy instalacji:
Kominek z płaszczem wodnym, piec gazowy, Zbiornik CWU (200L), Zbiornik buforowy CO (500-800L).
Zbiornik CWU : wężownica kominek, wężownica kocioł gazowy, grzałka – panele fotowoltaiczne)………….tu nie jestem pewien czy te 2 pierwsze wężownice to nie będzie jedna – może ktoś wie to proszę o sprostowanie )
Zbiornik buforowy CO : wężownica kominek.

Zasada działania:
opcja 1 : używam kominka i tylko kominka do ogrzania CWU i CO. (akumuluje energie w zbiorniku CWU oraz buforowym CO oraz w tym samym czasie ogrzewam dom) Piec gazowy nie działa (oczywiście przy starcie będzie ogrzewał wodę użytkową ale z pominięciem zbiornika CWU (czyli bezpośrednie grzanie wody na bieżąco a w momencie kiedy temp. wody w zbiorniku CWU wzrośnie odcina się piec gazowy automatycznie i ciągnie ze zbiornika Tak samo z ogrzewaniem domu pomijając zbiornik buforowy – ale logicze że nastąpi to dopiero po odkręceniu kaloryfera lub wody w kranie zarówno w jednym jak i drugim obiegu))
opcja 2: nie używam kominka w ogóle: Piec gazowy grzeje wodę użytkową bezpośrednio z pominięciem CWU. (tu proszę o opinię czy można tak zrobić czy trzeba grzać zbiornik CWU 200L a z niego ciągnąć wodę do kranu czy można jak napisałem wyżej bezpośrednio (tak jak junkrsy to robią). Grzanie domu również bezpośrednio z pieca gazowego (nie będzie grzana wtedy podłogówka). I teraz czy pomijając zbiorniki CWU i CO musi być jakiś mieszacz czy regulacja temperatury może się odbywac w inny sposób ?

Opcja 3 Mieszana. Polegać będzie na wspomaganiu kominka z płaszczem wodnym piecem gazowym. Uważam ze zbiornik 200L CWU i 800L CO na tyle zakumuluje energii ze komfortowo będzie można nawet z mała przerwą palić w kominu. Przy spadku temp w CWU załacza się gaz a jeśli chodzi o bufor CO to trza by było grzać wszystkie pomieszczenia na max. żeby temp spadła z około 85C poniżej minimalnej temperatury załączenia gazu. strzelam w 4godz. (przewiduje że spokojnie 8 godzin bez palenia bufor da rade utrzymać temp około 20% zwazywszy że 0,19 sa mury. Oczywiście okna w salonie duże przez nie najwięcej będzie uciekać ciepła.

Oczywiście w lato tak przynajmniej mi się wydaje kominek będzie nie używany Sadze że to będą miesiące 5,6,7,8. Wtedy CWU będzie zasilane z pieca gazowego bezpośrednio z pominięciem CWU. ( ale tu pytanie jak wyżej do bardziej zorientowanych)

I teraz mam wielki dylemat jakiej firmy kominek mam wybrać.
Przede wszystkim:
1. zakres 20-24kW zapewne będzie to około 22kW
2. Szyba podwójna żeby nie wytracać ciepła na salon (kominek będzie w salonie)
3. Szyba będzie w kształcie L czyli + boczna bez żadnych słupków itd.
4. Dolot powietrza z zewnątrz
5. Przepustnica (proszę o opinie co w koncu z tę przepustnica Niektórzy piszą że lepiej samemu regulować niektórzy ze automat lepiej to załatwi za nas. Co z tym szybszym wychładzaniem ? proszę o podpowiedz)
6. Sposób otwierania Nie wiem czy górny lepszy czy boczny z opcją zawiasu (ale wtedy musi być chyba jakiś słupek czyli szyba dzielona jeżeli ma być boczna też kształt L ???)

Z gory odrzucam wszystkie tanie kominki o tym w ogole nie myśle. Ale mam dylemat ponieważ nie mam zamiaru szczędzić pieniążków na ten kominek ale jak już mam wydać sporo kasy to chciałbym żeby ten zakup był optymalny.
Myslałem o formie Spartherm. Niewiele mogę znaleźć na forach na temat tej firmy z wyjątkiem ze co jakis czas ktoś napisze że to w ogole górna półka … no i tyle temat się urywa nikt nie kontynuuje tematu. Patrzyłem na sprawności i całkiem przyzwoite jeśli się porównuje z konkuręcją.


Uzytkowanie:
Oczywiście jak będę w domu a będzie zasadność uzywania kominka to będę palil ile się da. Lubie i nie będę miał z tym problemu jak niektórzy . Wieczorami pewnie będzie troche lightowo jak zwyczajnym kominkiem bez płaszcza tak żeby się coś tliło dla atmosfery. Oczywiście mocne palenie tez ma swoje uroki  wiec może i będę „buzował” zawsze to idzie w zbiornik buforowy i CWU
I teraz pytanie czy są jakieś minusy jak się pali w takim kominku delikatnie przepustnica lekko otwarta żeby się za szybko nie wypalało.


Proszę się ustosunkować do mojego wpisu jeżeli ktoś ma chwilkę żeby poświecić z góry bardzo dziękuję i może ten wątek będzie wychodził naprzeciw oczekiwaniom wszystkich tych którzy myslą o zakupie kominka z płaszczem wodnym firmy Spartherm.
W każdym bądź razie bardzo wszystkich pozdrawiam i liczę na rozwinięcie wątku.

pozdr
Arkadiusz
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM o KOMINKACH Strona Główna -> Kominek z płaszczem wodnym - plusy i minusy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin